هواساز یا داکت اسپلیت چیست ؟

 

داکت اسپلیت در واقع همان اسپلیت (کولر گازی) است . با این تفاوت که در کولر گازی ، یونیت داخلی به صورت دیواری یا سقفی روکار اجرا می شود ولی یونیت داخلی (یا هواساز) داکت اسپلیت به صورت توکار و درون سقف کاذب (یا قسمتی از سقف مثل راهرو یا ورودی اتاق ها) نصب می شود و سپس با کانال کشی به اتاق ها یا قسمت های مختلف یک واحد از یک ساختمان متصل شده و هوای تازه را بعد از فیلتر کردن و تنظیم دما در آنها توزیع می کند. در شکل زیر نمایی از یونیت داخلی که به یونیت خارجی (خارج از ساختمان) با لوله کشی مسی متصل شده ، نشان داده شده است.

 

 

طرز کار آن در حالت گرمایشی :

داکت اسپلیت تنها در بخش سرمایش مشابه کولر گازی عمل می کند و در بخش گرمایش به دلیل وجود کویل آبگرم کاملا با آن متفاوت است.  آب گرمی که توسط پکیج یا موتورخانه ایجاد می شود ، درون کویل ها جریان می یابد و کویل را گرم می کند و با چرخش فن یونیت داخلی و در نتیجه برخورد هوا با سطح گرم کویل ، هوا گرم می شود و دیگر مانند کولر گازی از سیکل تبرید تراکمی (مصرف بالای انرژی برق و کمپرسور) در گرمایش استفاده نمی شود و عملا یونیت خارجی دستگاه داکت اسپلیت در زمستان خاموش می شود (این یکی از مزایایی است که برای دستگاه داکت اسپلیت ذکر می شود) .

اولین و مهمترین دلیل برای خرید و کاربرد این سیستم :

قیمت اولیه کمتر آن (حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد) نسبت به سایر سیستم ها مانند کولر گازی و رادیاتور و یا مینی چیلر و فن کویل ها است. البته باید به هزینه اجرای داکت اسپلیت نیز توجه کرد .

 

استفاده از تکنولوژی دور متغیر یا اینورتر :

انواع داکت اسپلیت در دو نوع اینورتر (موتور الکتریکی دور متغیر که کمپرسور را به گردش در می آورد) و نوع معمولی (موتور الکتریکی با دور ثابت کار می کند) وجود دارند که نوع اینورتر باعث می شود که داکت اسپلیت همواره با حداکثر توان کار نکرده و تنها متناسب با نیاز درخواستی و با کم و زیاد شدن دور موتور محرک کمپرسور ، تهویه مطبوع مورد نظر را تامین می کند.

 

فیلتر نمودن هوا :

داکت اسپلیت قابلیت فیلتر نمودن هوای ورودی به محیط را با استفاده از فیلترهای قابل شستشو دارد. این مورد از مزایا نیز در اغلب سیستم های تهویه مطبوع وجود دارد.