مشعل ایران رادیاتور

در این متن به بررسی مشخصات خرید و نکات انتخاب مشعل ایران رادیاتور پرداخته ایم و سعی داریم آنچه باید پیش از انتخاب مدل های مختلف این مشعل بدانید را معرفی کنیم. از جمله نکات مهم آن معرفی برند، ویژگی های فنی مدل ها، تصاویر، نحوه عملکرد و شرایط گارانتی و خدمات پس از فروش می باشد که در این نوشتار قرار دارند.

 

مشعل ایران رادیاتور در ظرفیت های ۱۷۰۰۰ تا ۵۰۰۰۰۰۰ کیلوکالری در ساعت تولید شده و برای استفاده در مصارف مختلف به بازار عرضه می گردد. این برند محصولات مطابق با استاندارهای جهانی طراحی کرده و خدمات پس از فروش گسترده ای در سطح کشور ارائه می دهد.

 

مشعل‌های ایران رادیاتور

 • اولین دارنده استاندارد مشعل‌های گازسوز، گازوئیل سوز و دوگانه سوز در ایران
 • تولید انواع مشعل تا ظرفیت ۶/۰۰۰/۰۰۰ کیلوکالری در ساعت
 • بزرگترین تولیدکننده انواع مشعل در خاورمیانه
 • تولید انواع مشعل در فشار بالا
 • مشعل گازی ایران رادیاتور (ظرفیت ۱۷,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ کیلوکالری در ساعت)
 • مشعل گازوئیلی ایران رادیاتور (ظرفیت ۴۰,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ کیلوکالری در ساعت)
 • مشعل دوگانه سوز ایران رادیاتور (ظرفیت ۵۶,۰۰۰ تا ۵,۰۰۰,۰۰۰ کیلوکالری در ساعت)

 

در موتورخانه‌ها، مشعل وظیفه تامین گرما را بر عهده دارد. مشعل‌ها از اجزای مختلفی تشکیل می‌شوند که در اینجا با توضیح هر کدام از این اجزا بیشتر با نحوه عملکرد مشعل‌ها آشنا می‌شویم.

مهمترین اجزا تشکیل دهنده مشعل:

 • شیر قطع کننده گاز دستی:با شیر قطع کننده که یکی از مهمترین اجزای مشعل حساب می‌شود می‌توان انتقال گاز به سیستم را به طور کامل قطع کرد و سپس دستگاه را جدا نمایید.

 

 • فیلتر : با مخلوط شدن سوخت و هوا در محفظه،  مقداری ناخالصی وارد دستگاه می‌شود. وجود فیلتر باعث جلوگیری از ورود ناخالصی‌ها به مشعل شده و عملکرد دستگاه را کنترل میکند. مساله مهم برای فیلترها تعویض به موقع آن‌هاست. فیلترهای مشعل از جنس پلی پروپیلن است و می‌توانید آن را تمیز یا تعویض کنید.
 • رله کنترل: میتوان گفت با رله کنترل تمام فرمان‌های دستی، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک به مشعل ارسال می‌شود و آن را کنترل می‌کنید.

 

 • الکتروموتور: الکتروموتور در دستگاه باعث چرخش پمپ و فن می‌شود.

 

 • فن: فن در مشعل بعد از دریافت انرژی از الکتروموتور شروع به چرخش و هوای مورد نیاز برای احتراق جهت تشکیل شعله را تامین می‌کنند.

 

 • ترانس جرقه: وقتی که سوخت و هوا با هم ترکیب می‌شوند برای فرایند احتراق نیاز به جرقه اولیه هست که این وظیفه بر عهده ترانس جرقه است.

 

 • دمپر تنظیم هوا: زمانی که به صورت دستی و یا برقی هوا وارد مشعل می‌شود، دمپر وظیفه تنظیم هوا را در مشعل بر عهده دارد.

مشعل وسیله ای است که برای تامین حرارت مورد نیاز بویلر، دیگ آب گرم، دیگ روغن داغ، دیگ بخار و هیتر در مصارف صنعتی و یا خانگی استفاده شده و در پروژه های ساختمانی و عمرانی بزرگ نیز کاربرد دارد. برند فوق با بهره گیری از خط تولید پیشرفته و زیر نظر مهندسین مجرب دستگاه هایی با شعله شش شاخه پایدار بهمراه دمنده با فشار ایستایی بالا تولید کرده و بعلاوه بیصدا کار کردن از پارامترهای کلیدی خرید مشعل ایران رادیاتور محسوب می شوند.

به زبان ساده مشعل دستگاهی است که هوا را با سوخت ترکیب کرده و در یک فضای بسته با ایمنی بالا، این ترکیب را به شعله تبدیل می کند. مشعل ایران رادیاتور در مدل های گازسوز، گازوئیل سوز و دوگانه سوز تولید شده و این مدل ها به دلیل کیفیت بالای قطعات با کمترین میزان مصرف انرژی و در کوتاهترین زمان شعله را با قدرت تشکیل می دهند. به همین دلیل گزینه مناسبی برای تامین حرارت مورد نیاز دیگ های فولادی و چدنی بشمار می روند. از دیگر مزایای این دستگاه می توان به بهره مندی از تکنولوژی LOW EXCESS AIR و راندمان حرارتی بالا اشاره کرد. لازم به ذکر است تحت لیسانس شرکت درایزلر آلمان ساخته و روانه باز رقابت می گردند.

 

مشعل ۱ تا ۳ ایران رادیاتور

پرکاربرد ترین مدل مشعل ۱ تا ۳ ایران رادیاتور مدل RAN 25 می باشد که با بازه ظرفیت حرارتی ۳۷۰۰ الی ۱۰۲۰۰۰ کیلو کالری در صنایع و پروژه های نسبتا کوچک کاربرد دارد.

مشعل ۳ تا ۵ ایران رادیاتور

پرکاربرد ترین مدل مشعل ۳ تا ۵ ایران رادیاتور مدل JNG 80/2 می باشد که با بازه ظرفیت حرارتی ۵۲۰۰۰ الی ۲۲۵۰۰۰ کیلو کالری در صنایع و پروژه های نسبتا بزرگ کاربرد دارد.

 

 

مشعل گازی ایران رادیاتور

اگر بخواهیم از لحاظ فنی نحوه عملکرد مشعل گازی ایران رادیاتور را شرح دهیم، باید اشاره کرد که این دستگاه از قطعات اصلی الکتروموتور، شیربرقی، پرشر سوئیچ گازی، فن هوادهی، سیستم جرقه زن، یون یا فتوسل، رله کنترل و دمپر تنظیم هوا، بدنه، شعله پوش و شعله پخش کن ساخته شده است. بعد از روشن شدن دستگاه، گاز وارد شیر گاز (که برقی است) شده و پرشر سوئیچ گاز فعال می شود. سپس فن هوادهی و پرشر سوئیچ هوا که برای رساندن هوای لازم برای ایجاد شعله در پشت دستگاه تعبیه شده، شروع به کار می کند. در حین ترکیب هوا و گاز، دستگاه جرقه زده و مشعل روشن می گردد. بعد از آن رله که مغر متفکر دستگاه است و تمام فرمان ها را صادر کرده و عملکرد قطعات را کنترل می کند، وارد عمل می شود. بعد از چند ثانیه کار کردن دستگاه، شعله از قسمت شعله پخش کن که در جلوی دستگاه تعبیه شده، با فشار بیرون می زند.

لازم به توضیح است که شعله ای که از شعله پخش کن بیرون می آید باید به رنگ آبی بوده و شعله پوش (دریچه پلاستیکی مشکی در جلوی مشعل) باید خنک بماند. در این صورت متوجه می شویم که شعله سالم است. چنانچه هوای کافی به شعله نرسیده و در فن هوادهی نقص یا اشکالی پیش آمده باشد، شعله به رنگ زرد سوخته و از این نشانه متوجه می شویم که شعله سالم نمی سوزد. در نتیجه در کارکرد دستگاه رنگ شعله حائز اهمیت بوده و سالم کارکردن دستگاه را نشان می دهد.  به دلیل دسترسی راحت به گاز در اکثر مناطق، مشعل گازی یکی از پرکاربردترین نوع مشعل بشمار می رود. این دستگاه با گاز LPG نیز کار کرده و در ظرفیت حرارت دهی متفاوت با عملکرد تک مرحله ای و دومرحله ای مطابق استانداردهای بین المللی طراحی و تولید می گردد.

مزایا مشعل گازی

 • راندمان مشعل گازسوز در مقایسه با سایر مشعل ها بسیار بیشتر است.
 • این مشعل به تجهیزات و هزینه تعمیر و نگهداری کمتری نیاز دارد.
 • مشعل گازی فاقد آلاینده های محیطی است.
 • امکان دسترس پذیری به گاز بیش از سایر سوخت ها است.

معایب مشعل گازی

 • ظرفیت حرارتی موتورخانه تحت تاثیر فشار گاز قرار دارد. یعنی با کاهش فشار گاز این ظرفیت کاهش می یابد.
 • هرچه ظرفیت موتورخانه بیشتر باشد میزان گاز مورد نیاز و مصرفی نیز بیشتر خواهد بود.
 • بسیاری از مناطق به گاز شهری دسترسی مستقیم ندارند.

 

مشعل گازوئیلی ایران رادیاتور

در مشعل گازوئیلی ایران رادیاتور بعد از روشن کردن دستگاه و فعال شدن رله، فن هوادهی روشن شده و شیر برقی جرقه می زند. نازل گازوئیل (ژیگلور) سوخت مایع را اسپری کرده و سوخت به نوعی تبخیر شده و با هوای پیرامون ترکیب می شود و شعله را تشکیل می دهد. فن هوادهی در این مدل از نوع سانتریفیوژ بوده و حین عملکرد صدای کمی داشته و در عین حال بیشترین بازدهی را دارد. از دیگر ویژگی های این مدل مشعل می توان به بهره مندی از چشم الکترونیکی اشاره کرد که عملکرد دستگاه را کنترل کرده و از اتلاف و هدررفت انرژی جلوگیری می کند. در این دستگاه از برق مصرفی تکفاز استفاده شده است. استفاده از مشعل گازوئیلی در جاهایی که به گاز طبیعی دسترسی ندارند گزینه ای ایده آل بشمار می آید. در این دستگاه به منظور چرخش محور پمپ مخزن گازوئیل و به حرکت درآوردن فن هوادهی از الکتروموتور پرقدرت ۲۸۰۰ RPM استفاده شده است. مشعل‌های گازوئیل سوز در ظرفیت‌های مختلفی تولید می‌شوند. ظرفیت مشعل‌های گازوئیل سوز ایران رادیاتور از ۴۰۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰۰۰ کیلو کالری بر ساعت در بازار موجود می‌باشد.

 

 

مزایا مشعل گازوئیلی

 • گازوئیل در دسترس ترین و بهترین جایگزین برای گاز شهری است.
 • مشعل گازوئیلی می تواند تکمیل کننده فعالیت مشعل گازی باشد. در برخی از فصول سال ممکن است جریان گاز دچار اختلالاتی شود. از این رو می توان با استفاده از مشعل گازوئیلی از توقف فعالیت موتورخانه جلوگیری به عمل آورد.

معایب مشعل گازوئیلی

 • میزان آلاینده تولید شده توسط گازوئیل بیش از گاز است.
 • میزان راندمان گازوئیل بسیار پایین تر است.
 • دسترس پذیری به گازوئیل به مراتب دشوارتر از گاز است.
 • مشعل گازوئیلی به سرویس و نگهداری بیشتری نیاز دارد.

 

۴ تفاوت اصلی مشعل گازسوز با مشعل گازوئیل سوز :

 • نوع سوخت :

نحوه عملکرد مشعل گازوئیلی اینگونه است که برای اشتعال به سوخت نفتی و مایع احتیاج دارد و کل اجزای تشکیل دهنده آن در یک واحد مشخصی نصب و راه اندازی می شوند. اما مشعل گاز سوز قادر به سوخت گاز می باشد. برخلاف مشعل گازوئیلی که سوخت مایع را به پودر تغییر شکل می دهد، اما در مشعل های گاز سوز برای دریافت گاز با متصل شدن به لوله های گاز برای انجام عمل اشتعال و یا احتراق وارد دستگاه می شود. همچنین مشعل گازسوز به طور سرراست به خط لوله نصب شده و به طور مستقیم سوخت مورد نیاز مشعل را فراهم می کند اما در مشعل گازوئیل سوز منبع به طور پیوسته باید پر شود.

 • وجود نازل در مشعل گازوئیل سوز :

همانگونه که در مطالب قبل گفته شد، مشعل گازوئیلی برای کارکرد خود قادر به استفاده از سوخت مایع می باشد. فرآیند پودر شدن سوخت مایع و یا همان گازوئیل توسط نازل موجود در این مشعل ها صورت می گیرد. اکثر این نازل های سوخت مخروطی شکل می باشند.

 • فتوسل :

فتوسل از یک صفحه سرامیکی که سطح آن را ماده ای به نام سولفید کادیوم که به شکل پیچ در پیچ در روی آن نقش بسته است، تشکیل می شود. دو طرف آن به کمک دو سیم به رله متصل می شوند. کاربرد فتوسل درون محفظه مشعل گازوئیلی به منظور جلوگیری از ترکیدن و پیشگیری از جمع شدن سوخت در داخل کوره، مورد استفاده قرار می گیرند.

 • ضرورت نگهداری و سرویس های دوره ای :

تمامی مشعل ها از هر مدلی دارای یک محفظه ای است که از ورود آلودگی ها به درون مشعل جلوگیری می کند. تفاوت دیگر مشعل گازسوز در مقابل مشعل گازوئیل سوز ( آلودگی زیاد) ضرورت بالایی از نگهداری و سرویس های دوره ای را می طلبد. در مشعل گازوئیل سوز به سبب وجود یکسری ناخالصی و مواد معلق در آن، نیاز است که در مدت زمان های مشخصی تمام قطعات و اجزای درون آن که رسوب بسته است، تمیز شود.

 

مشعل دوگانه سوز ایران رادیاتور

در این مشعل روی دستگاه یک کلید قرار دارد که با چرخاندن آن به سمت موقعیت گازوئیل، دستگاه در حالت گازوئیل سوز و با چرخاندن آن به سمت گاز سوز، دستگاه در حالت گازسوز قرار می گیرد. این دستگاه در مناطقی که ممکن است دسترسی به گاز قطع یا محدود شود کاربرد دارد. به دلیل عملکرد دوگانه این مدل با انرژی گاز و گازوئیل در مصارف صنعتی، پروژه های ساختمانی و تامین شعله جهت گرمایش دیگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مزیت های مشعل دوگانه سوز اینست که حین استفاده و ایجاد حرارت اگر قطعی و یا افت فشار گاز اتفاق بیافتد با جایگزین کردن سوخت دوم یعنی گازوئیل، دستگاه بدون ایجاد وقفه به کار کردن ادامه می دهد.

 

 

 

مشعل سه گانه سوز ایران رادیاتور مدل ID 4400M

این مشعل های صنعتی از نوع سه گانه سوز هستند که می توانند با گاز طبیعی، گازوئیل و مزوت کار کنند. ظرفیت حرارتی این مشعل ها برای مدل ID 4400M 4000000 و برای مدل ID 5800M 5000000 کیلوکالری در ساعت است. این مشعل ها به صورت پیش فرض دارای سیستم کنترل مدولیتینگ هستند که باعث می شود میزان سوخت و هوا به صورت پیوسته تنظیم شود. این سیستم می تواند در صورت نیاز به حالت سه مرحله ای تغییر کند. همچنین امکان ارائه تجهیزات جانبی مانند خط گاز، کنترلر دما و فشار، نازل گازوئیل و غیره وجود دارد.

این مشعل ها برای استفاده در بویلرهایی که دارای افت فشار بالای محفظه احتراق و مسیر دود هستند، مناسب هستند. این بویلرها معمولا دارای سه پاس یا اکونومایزر هستند که باعث افزایش راندمان بویلر می شوند. برای این منظور، این مشعل ها دارای دمنده با فشار استاتیکی بالا و دمپر هوای ثانویه هستند که می توانند شعله را با ابعاد محفطه احتراق هماهنگ کنند. این مشعل ها همچنین دارای طراحی پیشرفته قسمت ترکیب هوا و سوخت مشعل و تنظیم دقیق میزان هوا و سوخت با تجهیزات نصب شده بر روی شیر پروانه ای گاز و دمپر هوا و رگلاتور سوخت مایع هستند. این ویژگی ها باعث می شوند که این مشعل ها دارای ظرفیت های واقعی و عدم افت توان حرارتی باشند. این مشعل ها علاوه بر کاربرد در دیگ های آب گرم و بخار، می توانند در کارخانجات آسفالت نیز استفاده شوند.

 

مشعل ایران رادیاتور دارای ۲۴ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش این شرکت می باشد، که با بالاترین سطح کیفیت در نمایندگی های فعال سراسر کشور به فروش می رسد.